10 asja, mida asjadekultusest vabanedes võita võib

Maailm kõigub juba pikemat aega asjadekultuse ja ületarbimise piiril ning üha rohkem pööravad inimesed pilgu minimalismi ning ainult vajaliku allesjätmise poole, sest sel moel leitud enesekindlus ja vabanevad ressursid hoopis põnevama elu elamiseks.

Kuigi Eesti tarbimishullus ei ole Ameerika Ühendriikide asjadekultusega veel täiesti võrdväärset taset saavutanud, on meil sellest kainenevailt ameeriklastelt ehk juba täna üht-teist õppida. Öeldakse ju, et tark õpib teiste, mitte enese vigadest.

Populaarse minimalismiteemalise blogi Becoming Minimalist külalisautor Allison Fallon toob omadest kogemustest välja 10 asja, mis tema elus pärast tarbimiskarussellist väljumist paremaks on muutunud.

1. Meelerahu

Vahel ei saa arugi, kui palju me oma maise vara tõttu muretseme enne, kui oleme sellel minna lasknud ning see vabanemine toob kaasa uskumatu hingerahu. Sedasorti vabanemisega kaasneb samasugune energiatulv, mis on omane ka pikaaegsest murest või vimmast vabanemisele. Ei saa nagu arugi, et millestki kinni hoiad, kuid alles vabaks lastes adud – ma olengi vaba.

Esmalt on nii asjadest kui ka tunnetest vabanemine raske. Kuidas küll loobuda neist (sageli kandmata) riietest või edevatest diivanipatjadest või sellest karbitäiest vanadest kirjadest ja postkaartidest? Need on ju nii oluline osa elust! Kuid juba pool aastat pärast neist loobumist ei tule need enam sulle meeldegi või tekitavad meenudes kerget hämmeldust – miks ma küll end selle kõigega nii kaua koormasin? Asjadest vabanemine vabastab ka hinge.

2. Enesekontroll

 Paljud meist on impulsiivse ostlemise kütkeis. Jalutad mööda kenasti – ning just selle eesmärgiga – kujundatud ostukeskuse või kaubamaja vahekäiku ja tunned, kuidas ilusad asjad sind oma olemusega paeluma asuvad. Ning enne kui arugi saad, oled ostnud veel ühe tassi, kleidi, huulepulga, puurikomplekti – see nimistu on lõputu.

Kui hakata teadlikult asjade ostmisest loobuma, avastad peagi, et sul on vägi oma enese impulsse talitseda. Võid jalutada läbi kõige kuumemate hinnapakkumistega kaubanduskeskuse ja lahkuda sealt vaid selle ühe esemega, mille pärast sa poodi tulid. See näib tühise võiduna, kuid kui seda oskust arendada ja arukalt kasutada võid saavutada isiklikke võite oma sisemiste kiusatuste üle ka paljudel muudel elualadel.

3. Parem tuju ja tervis

Kuna sul on hoopis vähem asju, mille korrashoiu pärast muretseda ning hoopis rohkem raha ja aega, et teha asju, mis sind tõeliselt õnnelikuks teevad on sul ka parem uni ja tugevam tervis.

4. Vabadus teha seda, mida tahad

Kui saad aru, et uuem auto, suurem korter ja viimane trendikollektsioon ei olegi kohustuslikud, kaob peagi ka sundus käia tööl, mida sa ehk jälestad ning ellu tekib vaba ruum mõelda, mida sa sellega tegelikult ette tahad võtta.

Võibolla on sul nüüd aeg tasapisi hakata õppima seda elukutset, millest oled alati unistanud, teha rohkem sporti, lugeda rohkem raamatuid või hoopis ise raamatut kirjutama hakata?

5. Uus vaade „vastutustundlikule elule”

Kuuleme tihti, et vastutustundlik inimene käib üheksast viieni tööl, omab seda ja teist ja kolmandat ja teeb seda ja teist. Väidetavalt on täiesti vastutustundetu loobuda töö ja vaevaga kokku kogutud esemetest. Kui aga hakkad asjadest loobuma, koorub selle loo alt välja üks teine, ammuunustatud lugu.

Sinu esimene vastutus on iseenda ees. Iseenda kui hinge ja inimolendi heaolu ja arengu ees. Asjade alla mattunuina unustame tihti oma hinge eest hoolt kanda ning täita ka oma emotsionaalseid ja vaimseid vajadusi. Kui võtame taas tagasi selle vastutuse, muutub selgemaks ka pilt sellest, milline on meie vastutus maailma ja selle teiste elanike ees.

6. Vaba raha

Tihti tundub, et teenime nii vähe, et vaevu jätkub arvete maksmiseks. Elu käib palgapäevast palgapäevani. Kuid rahaline seis võib hämmastavalt palju vabamaks muutuda, kui loobud näiteks spordiklubi liikmelisusest, autoliisingust, krediitkaardist, telerist ning kallitest tele-ja netipakettidest ning muust säärasest. Üllatavalt palju selliseid asju saab hankida ja kasutada kellegagi kahasse või leida olemasolevale jätkusuutlikumaid alternatiive.

Loomulikult tuleb selliseid otsuseid langetada oma vajadustest lähtuvalt ning paljudest hüvedest loobumine ei ole igaühele meelepärane ega isegi võimalik. Seega tasub heita taas pilk eelmisele punktile ning mõtiskleda, mille all su raha kinni on ja kas see ka tegelikult teenib sinu sügavamat hea- ja rahulolu.

7. Uued unustamatud kogemused

Kui meel ja ressursid on vabamad, saab hakata maailma avastama selle uute vaatenurkade alt. Reisida kas kodu- või välismaal, veeta rohkem aega sõprade ja sugulaste seltsis, puhata või koguda uusi kogemusi. Näiteks käia iga kuu mõnes põnevas söögikohas, õppida midagi uut, külastada huvitavaid meelelahutuspaiku või võtta käsile mõni kursus või koolitus täiesti tundmatul teemal. Samuti võib omavahel kokku leppida, et iga kuu pannakse jõudumööda raha kõrvale (või siis kogutaksegi eelmises punktis ärajäetud hüve arvelt säästetud raha) mingi suurema ja põnevama ühise kogemuse, näiteks reisi või suguvõsakokktuleku jaoks.

8. Julgus

Uskumatu, kuid asjademaailmale keskendatud elu on üsnagi hirmuderohke. Pelgame neid kaotada, muretseme, mis saab, kui me neid ei saa ja mida teised arvavad, kui meil neid kas on või ei ole. Sageli seostuvad esemed meile soovitud staatuse ja teiste austusega ning seega kandub hirm sotsiaalset tunnustust saada üle ka asjadele. Asjadest saab meie turvatunde allikas.

Juba otsus hakata asjadest vabanema nõuab suurt julgust ning iga samm sellel teel äratab nii uusi hirme, kui ka suurendab neist võitu saades elujulgust. Kuna aegamisi vabastame sel moel oma turvatunde asjadesõltuvusest, on meil ka rohkem vaprust, võtta riske neis asjus, mis meile tegelikult korda lähevad. Loomulikult tuleb nii asjadest vabaneda kui ka riske võtta mõistlikult – tarbimiskarussellist väljumine ei tähenda veel drastilist askeesi.

9. Parem arusaam iseendast

Tihti identifitseerime me end oma omandi kaudu ning mingil määral võibolla jääme seda alati tegema, kuid see ei tohiks olla määrav. Kui minu väärtus sõltub sellest, mis marki auto mul on või ma ei ole enda meelest veel piisavalt küps inimene, kui ostan oma mööblit ikka veel Jyskist, siis on midagi viltu. Kvaliteeti armastada ei ole patt, kuid see ei tohiks meid defineerida. Meie eneseväärtustamine peaks olema sõltumatu meie omandist – selle nipi omandamine on juba hindamatu.

10. Õnnelikumad suhted

Pole mingi ime, et selgemate sihtidega, klaarima eneseväärtustamise ja minapildiga ning elutervematena, saame me ohjad pihku ka suhetetandril. Oskame otsida inimsuhetest sügavamaid väärtusi, tülitseme vähem ja hoopis vähem asju käib meile närvidele. Oskame hoiduda suhetest, mis püüavad meie eneseväärikust õõnestada ega raiska oma energiat pealiskaudsusele ega pahatahtlikkusele. Me teame, mis elus tõeliselt väärtuslikku on.

See kõik ei tähenda veel, et elu muutuks silmapilk täiuslikuks, kuid iseendale asjade kõrvalt aja ja ruumi võtmist enamasti kahetsema ei kiputa.

 

Refereeritud: becomingminimalist.com by Allison Fallon

 

Elbe Kuldmäe

keyboard_arrow_up